MENU
Home Blog ROZHOVOR: Konzultant propojuje různé světy, ale není na...

ROZHOVOR: Konzultant propojuje různé světy, ale není na to sám

Byznysový konzultant je naprosto klíčová role. Propojuje vše od programátorova kódu až po zákazníkovu zpětnou vazbu. Pokud někde potřebujete být týmovým hráčem, pak právě na této pozici. Co musíte mít, abyste se mohli stát skvělým konzultantem? O tom jsme se bavili se Zbyňkem Černým, konzultantem DCIx, který už jedenáct let sbírá zkušenosti u našich zákazníků po celém světě.

Role konzultanta zní náročně a poměrně komplexně. Jak to vidíš ty?

Nemusíte se toho bát. V Aimtecu máme tým lidí, kteří za sebou stojí a fungují společně. Dalo by se to přirovnat k fotbalovému týmu. Pokud si tedy někdo pod pozicí konzultanta představuje, že sám samotinký ponese na svých ramenou všechnu tíhu světa, mýlí se. Všichni máme stejný cíl, na projektech spolupracujeme a kdykoliv si nejste něčím jisti, máte za sebou dalších deset hráčů, kteří pomohou.

Co podle tebe „čerstvý“ konzultant v Aimtecu nejvíc ocení?

Určitě šanci spolupracovat s konzultantskými matadory, sledovat, jak reagují, jakým způsobem pracují se zákazníkem. Oblasti našeho působení, kterými jsou nejčastěji logistické a výrobní firmy, mohou být pro nováčka trochu strašidelné. Přece jenom jde o spoustu informací, dat a systémů. Ale s profíkem po boku, který si na vás vždycky udělá čas, jde všechno to učení lépe. Často se ke mně dostává i překvapení nad tím, jak moc si tu stále držíme naši Aimtec rodinku, která nám pomáhá navzájem si věřit a fungovat jako tým ještě lépe.

Jak vlastně pozici konzultanta vnímat? Je to spíše technicky, nebo projektově založený člověk?

Od každého trochu! V našem týmu konzultantů máme jak výrazně technické osobnosti, které dokonale znají náš produkt, tak ty, které se více zaměřují na komunikaci a spolupráci se zákazníkem. Oba typy ale musí být schopny pochopit a zvládnout technickou stránku zakázky. Základem je schopnost o věcech přemýšlet, nahlížet na ně z různých úhlů a hlavně si užívat hledání řešení problému. Potom není podstatné, z jakého oboru člověk přichází. Neexistuje jeden vyhraněný profil konzultanta, kterého hledáme. Je naopak skvělé, když se lidé v týmu doplňují.

To souvisí asi i s tím, že konzultant bývá často „uprostřed dění“ a musí umět fungovat s různými typy lidí i interně v rámci firmy. Je to tak?

Ano, konzultant je vlastně prostředník mezi obchodem, programátory a zákazníkem. Musí mít trochu ze všech světů a zároveň je musí umět dokázat přirozeně propojit. Náš systém je jako konfigurovatelná stavebnice. Díky tomu konzultant často dokáže dodat projekt i bez vývojáře. Neznamená to tedy, že jeho rolí je pouze propojovat a koordinovat, sáhne si i do našich systémů – je to různorodá práce. On je to pak úplně jiný pocit, když zákazníkovi můžete předložit něco, co jste opravdu sami vytvořili.

Co tě na roli konzultanta po těch letech baví?

Pořád se učím, ale už mám radost z jiných věcí. Na začátku to byl úspěšný projekt, teď po letech je to třeba to, když své zkušenosti mohu předat dál. Skvělá je taky rovina, která je teď maličko okleštěná, a to cestování. Naše projekty mě zavedly do zemí, jako jsou Maroko, Čína, Spojené arabské emiráty… Tato role vás prostě zavede na místa, kam byste se běžně nepodívali, a provázejí ji skvělé zážitky.


Lákalo by tě připojit se k našemu týmu? Podívej se, co k tomu potřebuješ znát, nebo nám rovnou napiš. Jestli tě zajímá, jak si v Aimtecu žijeme, rozhodně se mrkni na náš Instagram!

loading

Kontakt

AIMTEC a.s.
U Prazdroje 2807/8, 301 00 Plzeň
Česká republika

Tel.: +420 377 225 215
E-mail: lide@aimtecglobal.com

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.