MENU
Home Blog Práce testera v době automatizační

Práce testera v době automatizační


Petr Smaha je v Aimtecu už čtyři roky, a přestože dřív testera nikdy nedělal, dnes už patří mezi matadory. Zatímco v jiných firmách tato pozice bývá často krátkodobá a s velkou fluktuací, pro Aimtec je zásadní, a můžeme se chlubit tím, že naši testeři patří mezi experty, kteří se ve své práci vyznají. O tom svědčí i certifikát ISTQB (International Software Testing Qualification Board), který má velká část oddělení (a na ty, co ho nemají, brzy také dojde!).

Pojďte mrknout, jak tým testerů funguje.

Kdo neautomatizuje, jako by nebyl

„Jsme rozděleni na dvě části. Buď řešíme čistě testy a jejich opravy společně s paralelními aktivitami, nebo se více zaměřujeme na opravu testů a programování, tedy úpravu infrastruktury (testovacích tagů),“ vysvětluje Petr. Obecně ale v Aimtecu testování hodně automatizujeme, zatímco standardem v Česku bývá všechno dělat manuálně. Nám se ale díky automatizaci uvolní ruce na jiné potřebnější úkoly."

Automatizované testování jsme už spustili na:

Automatizované testování našim kolegům trochu řídí i pracovní den. „Když ráno přijdu, musím zkontrolovat, jak dopadly výsledky všech testů z předchozího dne. To určuje i to, jestli si dám kafe, nebo ne,“ směje se Petr. „Když všechno, čemu jsem se předtím věnoval, projde, můžu se vrhnout na nové úkoly ve spolupráci s programátory. Pokud mají zrovna čas, často scénáře vyřešíme okamžitě.“

Testování nemusí být stereotypní, fakt!

Součástí každého pracovního dne je i stand-up meeting v 10:00, kde se potká celý tým a ověří stav všech aktivit. Pokud je to třeba, můžou si kolegové navzájem vypomoci, nebo některé úkoly předat. Další, mnohem oblíbenější tradicí, je to, že společně Aimtec testeři alespoň jednou týdně zajdou oběd. „Někdy máme jasno za půl minuty, někdy je to složitá diskuze na 10 minut. Alespoň jednou týdně ale vždycky zajdeme na ‚čínu‘ nebo ‚indii‘,“ dodává Petr.

Pokud se Petra zeptáte, co by na své práci vyzdvihl, nezaváhá ani chvilku: „Nejvíc asi kolektiv, co máme v týmu. Dál aktivity, co dostáváme. Jsou pokaždé jiné, takže to není stejný stereotyp pořád dokola.“ A komu by pozici testera doporučil? „Určitě zaujme každého, kdo chce pracovat v dobrém kolektivu, má analytické myšlení a není mu cizí programování. Výhodou je, že nemusí být přímo programátor.“

Jaké aktivity pokrývají naši testeři?

Letos v létě navíc naši testeři vyvinuli a chystají se nasadit dvě novinky, které ještě posílí automatické testování.

Rychlé testování umožní to, že po každé úpravě kódu není třeba pouštět celé testování všemi testy. Díky namapování víme, jaký test pokrývá který kód, a na základě toho lze spustit jen omezenou množinu testů, která doběhne až čtyřikrát rychleji.

Automatické testování vizuální podoby obrazovek je druhou novinkou. Protože manuální testování vizuální podoby obrazovek je zdlouhavé a nezábavné, naši testeři připravili automatizaci založenou na porovnávání obrázků požadovaného stavu a aktuálního stavu v aplikaci. Pokud dojde k nějaké vizuální změně, test to sám pozná a spadne.

Pár ukázek z testerského slovníčku...

Branch = větev zákaznického projektu

ITP (integration-tests-maven-plugin) = knihovna pro úpravu či vývoj tagů pro testování


Lákalo by tě připojit se k našim testerům? Podívej se na naše otevřené pozice, nebo nám rovnou napiš.

Jestli tě zajímá, jak si v Aimtecu žijeme, rozhodně se mrkni na náš Instagram!

loading

Kontakt

AIMTEC a.s.
U Prazdroje 2807/8, 301 00 Plzeň
Česká republika

Tel.: +420 377 225 215
E-mail: lide@aimtecglobal.com

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.