Poznej Aimtečáka: Evžen
Evžen pracuje na pozici datového analytika přes dva roky. Jako jeden z prvních začal v Aimtec zkoumat a strukturovat data. Dnes je již platnou součástí datového týmu.
Jaký je jeho příběh a co se získanými daty děláme? Zveme vás na návštěvu do datového týmu.
Evžen přijel studovat z Běloruska do České republiky vysokou školu, protože školství u nás vnímá jako kvalitní. „Přijel jsem do České republiky sám, když mi bylo sedmnáct. Půl roku jsem intenzivně studoval český jazyk a následně jsem si podal přihlášku na vysokou školu. Ukázalo se, že obor kybernetika, který zahrnuje i umělou inteligenci, byl správnou volbou.“
Být ve správný čas na správném místě
V době, kdy si Evžen přišel popovídat o možné brigádě, byla na webových stránkách vypsána pozice Java vývojáře. Požadovanou Javu a SQL sice ovládal, ale mnohem více ho to táhlo k datům, statistice a analytice. „Aimtec mi nabídl pozici datového analytika v právě vznikajícím týmu. Byl jsem nadšený. To byla přesně trefa do černého!“
Od reportů k datovým kostkám
„Začínal jsem s vytvářením reportů, které pomáhaly sledovat například produktivitu v Aimtec, později jsem to samé začal zpracovávat pro naše zákazníky. Nejdříve jsme využívali nástroj Power BI. Postupem času jsme přistoupili i k dalším technologiím a nástrojům a jiným metodám výpočtů, které umějí data lépe zobrazovat a analyzovat. Takový report může například manažerům pomoct podívat se na produktivitu pracovníků, analyzovat procesy ve skladě nebo zmetkovost výroby. To vše v reálném čase s možností rychlých korekcí.
Naši zákazníci v oblasti logistiky a výroby sbírají obrovské množství dat. Databázi dělíme na drobné části a vytváříme takzvané datasety. V menších a uspořádaných částech se veškeré procesy dějí efektivněji. Data je možné vyhledávat jednodušeji a výpočty jsou rychlejší. Bez správných dat jste jako slepec s mapou – víte, že něco máte, ale nevíte, kde to je.“
Data či jednání, co víc vpřed pohání?
„Ráno zkontroluji e-maily a zjistím v kalendáři, jaké schůzky mě čekají. Na začátku je důležité vydefinovat si cíl s konzultantem a představu o finální podobě. Společně si potvrzujeme, že chápu správně všechna data a tvoříme prvotní analýzu. Diskutujeme, zjišťujeme a společně vymýšlíme. Jsou ale i dny, kdy sedím u počítače a soustředím se na psaní kódu. V některých projektech potřebujeme prozkoumat využitelnost nové technologie a odhalujeme tzv. slepé uličky. Každý den je jiný,“ vysvětluje Evžen.
Profík, kam se podíváš
V týmu máme více rolí. BI Consultant se baví se zákazníkem a určuje technologie vhodné pro konkrétní požadavky. Datový analytik vytváří reporty podle zadání nad vytvořeným datovým skladem. Je důležité, aby byl pečlivý a všechny přehledy a výpočty vždy zkontroloval. Data architekt navrhuje celkovou strukturu a organizaci dat, vyvíjí strategie pro ukládání dat a spravuje metadata. „Baví mě, že se neustále něčemu novému učím. Chtěl bych se stát data architektem a více využívat umělou inteligenci,“ shrnuje Evžen.
Chcete to mít v práci také tak? Podívejte se na otevřené pozice, nebo nám rovnou napište. Jestli vás zajímá, jak si v Aimtecu žijeme, rozhodně sledujte náš Instagram!
Pár ukázek ze slovníku datového analytika…
Business Intelligence (BI) – Sběr, analýza a interpretace vnitrofiremních dat, na základě kterých management provádí strategická rozhodnutí a tím ovlivňuje obchodní výkonnost firmy.
Datový sklad – Zvláštní typ relační databáze, která umožňuje řešit úlohy zaměřené převážně na analytické dotazování nad rozsáhlými soubory dat. Často se používá v rámci Business Intelligence.
Datová kostka – Vícedimenzionální matice, která uživatelům umožňuje zkoumat a analyzovat soubor dat z mnoha různých perspektiv. Obvykle je přitom k dispozici současně trojice dimenzí.
Dataset – Kolekce vzájemně propojených tabulek nebo souborů, které se vztahují k určité události.
Power BI – Analytický nástroj od společnosti Microsoft, který umožňuje propojit a vizualizovat jakákoli data.
Ignition – Softwarová platforma vhodná pro zobrazování informací v reálném čase.