V našem nejnovějším produktu ClouEDI využíváme Elasticsearch
S čím byste se u nás jako vývojáři mohli potkat? Třeba s implementací speciálního fulltextového vyhledávání v milisekundách. Kromě AIMTECu ho využívá třeba Facebook, Wikipedie nebo Netflix. Přečtěte si, co o produktu píše přímo náš vývojář.
Na začátek drobné vysvětlení, pokud EDI není váš obor: Jde o systémy Electronic Data Interchange, které umožňují ve firmách komunikaci mezi počítači a aplikacemi. Důležité je to třeba pro výměnu objednávek, faktur nebo dodacích listů.
ClouEDI je náš produkt, který přináší komunikaci pomocí EDI formou služby. To znamená, že u zákazníka integrujeme EDI s jeho ostatními systémy, ale o veškerý hardware, software, administraci a monitoring elektronické komunikace se staráme my. A jako bonus k tomuto produktu přidáváme právě fulltextové vyhledávání.
Logistik díky Elasticsearch rychle najde potřebné dokumenty
Fulltextové vyhledávání známe všichni z Googlu. Něco do vyhledávače napíšu, něco vyběhne.
Google je ovšem určený pro přirozené jazyky, neporadil by si s vyhledáváním v EDI zprávách. Neumí rozpoznávat EDIFACT, ASC X12 nebo IDoc, standardy a formáty dokumentů typické pro EDI systémy.
Samotné EDI zprávy jsou jasné pro nás EDI specialisty a ClouEDI vývojáře, ale běžný člověk se v nich příliš nevyzná:
Díky Elasticsearch se může logistik jednoduše na webu přihlásit, do vyhledávání napsat třeba 12345, a vypadnou mu všechny údaje a konkrétní dokumenty, které dané číslo obsahují. Vyhledávat může podle zcela libovolného údaje, který je v EDI zprávách. Pokud zadaný dokument údaj obsahuje, nemine ho.
Nástroj je velmi sofistikovaný a přitom nesmírně jednoduchý
Vlastně nejde o nic jiného než o invertovaný index. Tato jednoduchá idea se používá pro fulltextové vyhledávání v rozsáhlých kolekcích dokumentů.
Jak to funguje?
Základem bývá seřazený soubor významných slov. Každému slovu je přiřazený seznam dokumentů, ve kterých se dané slovo vyskytuje. Elasticsearch z textu vysekává kombinace písmen a podle nich vyhledává.
Naši vývojáři o Elasticsearch říkají: Je to tak strašně jednoduché, až je to krásné.
Vyzkoušet si to můžete i vy sami. Stačí si potřebné komponenty stáhnout na GitHubu a pohrát si s nimi podle vlastní libosti.
Ostatně i my si hrajeme. Kromě toho nám ale Elasticsearch umožňuje usnadnit život logistikům v mnoha velkých firmách.
Právě pro Elasticsearch jsme se rozhodli, protože…
- Jeho předností je Near-real time capability. Když zadáte dotaz a stisknete ENTER, dostanete výsledek zhruba v čase kolem 50 ms.
- Nepotřebujete k němu speciální konzoli. Včetně rozhraní je tato moderní vychytávka postavena na REST.
- Řešení je cloud-native. Můžete ho ale spustit i u sebe na lokálním disku bez složité konfigurace.
- Využívá elastické schéma dat. Jak tomu rozumět? Nemusíte strávit den přípravou schémat, na základě kterých budete data do vyhledávání zadávat. Prostě je tam nahrnete rovnou. A systém se s nimi už nějak popere.
Elasticsearch využívají ty nejlepší světové firmy. Netflix, Facebook, Wikipedie… a taky AIMTEC!