MENU
Home Blog Naše cesta do světa digitálních dvojčat

Naše cesta do světa digitálních dvojčat

Pojem digitální dvojče zní trochu jako sci-fi. Kdo si ale představí děsivou digitální kopii sama sebe, je na omylu. Jde o nástroj, který používají firmy napříč obory, aby zvýšily svou efektivitu. I to je důvod, proč nám v Aimtecu tento trend nemohl uniknout a proč jsme v našem AimtecLABu nedávno dokončili už třetí „kus“ na míru našim zákazníkům.

Co si představit pod pojmem digitální dvojče? Lidsky formulované vysvětlení zní: digitální dvojče (Digital Twin – dále jen DTW) je v podstatě počítačový model něčeho skutečného. V našem případě třeba zákazníkova skladu. Výrobní linky. Logistických procesů. Případně libovolné kombinace zmíněného. Populárním se stalo využití DTW v automobilovém průmyslu nebo ve zdravotnictví. Ve stejném významu ho potkáváme i ve výzkumných laboratořích (buďte si jisti, že ve SpaceX se to jím jen hemží). Předloni přišli u Gartnerů s tvrzením, že víc než tři čtvrtiny společností se zaměřením na IoT už s DTW nějak pracují, případně ho v horizontu roku či dvou plánují začít využívat.

K čemu digitální dvojče slouží?

Jak se digitální dvojče vytváří?

Potřebujeme v podstatě dvě věci: modely a propojení s datovým systémem (třeba DCIx). Po prvních dvou zkušenostech, kdy jsme nejprve připravili fyzický model a ten pak mapovali na data, jsme pořadí obrátili. Propojit totiž ručně tisíce virtuálních skladových pozic s jejich databázovou interpretací je nadlidský úkon. Varianta, při níž si nejprve načteme strukturu skladu, a z ní pak už strojově generujeme scénu, se ukázala být výrazně efektivnější.

V jakých systémech digitální dvojče vzniká?

Naším základním produkčním nástrojem je multiplatformní herní engine Unity3D. V něm probíhá skládání finální scény a příprava modelů. Vlastní inteligenci a komunikaci se zdrojovým datovým systémem obstarávají skripty v jazyce C#. Ve výchozím stavu jsou naše DTW koncipována jako desktopová aplikace, všechna jsou ale zároveň vybavena i možností pohybu ve virtuální realitě.

Jak DTW pomáhá a vyplatí se vůbec?

Několik příkladů za všechny:

loading

Kontakt

AIMTEC a.s.
U Prazdroje 2807/8, 301 00 Plzeň
Česká republika

Tel.: +420 377 225 215
E-mail: lide@aimtecglobal.com

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.