MENU
Home Blog Hackeři pomohli Lence usnadnit život pomocí chytré...

Hackeři pomohli Lence usnadnit život pomocí chytré klávesnice

To, že studujete psychologii, neznamená, že nemůžete přinést projekt na programátorský maraton! O tom všechny přesvědčila Hanka, jedna ze zadavatelek výzev na #AimtecHackathonu 2023. Letošní ročník tradiční IT akce, která se konala v březnu v plzeňské Moving Station, byl neobvyklý. Čím? Rozhodl se dokázat, jak moc mohou technologie pomoci konkrétním lidem s handicapem. Díky tomu už Hančina sestra Lenka bojující s následky dětské obrny může prostřednictvím speciální chytré klávesnice komunikovat nebo si třeba pouštět videa z YouTube.

„Netušila jsem, co od hackathonu čekat, ale příjemně mě překvapilo, jak přátelská a neformální tady byla atmosféra. I když šlo o soutěž, všichni byli ochotní kdykoliv pomoci,“ vysvětluje Hanka, která na #AimtecHackathon přinesla prototyp ovládací desky s tlačítky. Její znalosti už  na další rozvoj řešení nestačily, a tak se obrátila na soutěžní týmy programátorů.

Přes 70 účastníků akce si na začátku maratonu mohlo vybrat z konkrétních výzev a vyslechnout si příběhy lidí s handicapem, kterým by mohli prostřednictvím kódu během dvou bezesných nocí pomoci. Nebyli v tom ale sami, na místě měli k dispozici přes dvě desítky expertních mentorů a seznam technologií, se kterými mohli pracovat, a to i v případě, že je před samotným hackathonem ani neznali.

Během pár hodin vznikla nová verze klávesnice, na jakou by Hanka sama nestačila

Po víkendovém programovacím zápřahu představil tým s Hankou v čele zcela novou verzi „klávesnice“ vytvořené 3D tiskem umožňující Lence poslouchat audioknihy, pouštět si YouTube, psát e-maily a SMS pomocí morseovky. Vše je navíc připraveno tak, že tým může na projektu pracovat dál a nový, vylepšený software kdykoliv na klávesnici nasadit bez toho, aby ji měl reálně v ruce. Lenka ji tak může používat bez vyrušení. Právě Hančin projekt byl prvním úspěšným řešením, které se dostalo do reálného provozu a začalo tak velmi brzy pomáhat.

Klávesnice pomáhá s učením, ale slouží i pro zábavu

„Lenka byla z vylepšení nadšená. Program používá nejvíce pro zábavu, je ráda, že vše může sama ovládat a měnit. Kromě toho na něm pouští i nahrávky ze školních hodin, a to jí výrazně pomáhá v učení. Klávesnice tak ulevuje jak asistentům ve škole, kteří se starají o více dětí najednou, tak i nám doma,“ shrnuje výsledek týmového snažení Hanka.

Projekt žije i po třídenním maratonu. Všichni zúčastnění chtějí řešení posouvat dál. Setkávají se online, vymýšlejí nové funkce a přemýšlejí, jak Lence pomoci ještě víc.

Účastnit se hackathonu znovu? Jasně!

Co oceňovalo přes 70 účastníků-hackerů na konceptu #AimtecHackathonu? Větší vhled do života lidí s handicapem, možnost reálného využití jejich projektů i přístup k technologiím, ke kterým se běžně nedostanou, a to včetně odborné podpory. Chytrá klávesnice se na stupně vítězů nakonec nedostala. I tak ale přináší spoustu radosti. „Určitě bych do toho šla znovu, nejen kvůli tomu, jak jsme posunuli program pro Lenku. I pro mě to byla zajímavá příležitost, podívat se někam, kde se jinak nepohybuji – vzhledem k tomu, že jsem se nakonec nerozhodla pro programování, ale pro psychologii,“ uzavírá Hanka.

loading

Kontakt

AIMTEC a.s.
U Prazdroje 2807/8, 301 00 Plzeň
Česká republika

Tel.: +420 377 225 215
E-mail: lide@aimtecglobal.com

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.