BRANO GROUP: Plně automatizovaný sklad byl pro nás revolucí
BRANO GROUP a Aimtec mají mnoho společného. Obě firmy jsou vlastněny ryze českými majiteli, mají zákazníky po celém světě a neustále inovují. Tam, kde jsou společné cíle a hodnoty, jde pak spolupráce jako po másle. BRANO GROUP ale svou historií a velikostí přeci jen Aimtec o trochu převyšuje. Na trhu působí přes 160 let, jeho pobočky najdete v jedenácti výrobních lokacích v Evropě, Americe i v Asii. V každém autě, do kterého se posadíte, najdete jím vyrobené mechanické součástky, pedálové soustavy, závěsy kapoty nebo madla pátých dveří.
„Digitalizace zahrnující propojení výrobních linek s ERP systémem je u nás tématem již několik let. Dlouho jsme ale opomíjeli oblast interní logistiky. Fungovali jsme na principu papírové evidence a interních převodek. Chtěli jsme revoluci: automatizovaný sklad,“ vysvětluje Denis Kittrich, Industry Engineer ze společnosti BRANO GROUP.
Pilotní projekt automatizovaného skladu společnost realizovala ve zcela nově postaveném skladu. Od nového systému očekávala detailní přehled o datech, zjednodušení dopravy materiálu, automatizaci přepravy a zpřístupnění skladu dvacet čtyři hodin denně. Největší výzvou bylo nastavení všech procesů během nepřerušené výroby, aby společnost neohrozila dodávky svým zákazníkům.
Projekt představil konzultant Jiří Žižka v rámci konference TAL 2023.
Jako centrální mozek celého projektu slouží flexibilní digitalizační platforma DCIx, která si data vzájemně vyměňuje s ERP systémem Helios Green. Co vše DCIx řídí? Dává pokyn zakladačům, do které pozice mají zaskladnit KLT boxy a vyskladňovat je na základě minimální a maximální hodnoty úrovně zásoby v konkrétní výrobní lince, definuje počet palet na válečkové dráze a určuje, kolik jich má být dodáno na základě plánované spotřeby do výroby.
Aby nebyla ohrožena výroba, bylo nutné všechny procesy nejprve pečlivě nasimulovat. Kromě logistické technologie byla do nové haly umístěna i část výroby – vstřikolisovna, která je zásobena z automatického skladu. KLT boxy pak odjíždějí ze vstřikolisovny nebo depaletizátoru po válečkové dráze do skladu se dvěma automatickými zakladači přes uzel s čtečkou a váhou, kde se provádí jejich validace zjišťuje například, kolik box váží nebo co a v jakém množství obsahuje.
„S každým novým projektem přicházejí během implementace požadavky na změny. Díky konfigurovatelnosti systému se i změny plánované při spuštění provozu integrují velmi snadno,“ dodává Jiří Žižka, Project Delivery Manager z firmy Aimtec.
A co čeká BRANO GROUP dál? „Chceme pokračovat projektem dodávek v přesném pořadí, čase a množství v režimu Just in Sequence nebo lépe komunikovat s našimi interními a externími dodavateli,“ usmívá se Denis Kittrich.
A my z firmy Aimtec se těšíme, že budeme opět u toho.