Na vlně AI: Zážitky týmu z #AimtecHackathonu 2024
Pojďte se podívat na #AimtecHackathon očima hackerů – Martina a Matěje. Co se jim na #AimtecHackathonu nejvíce líbilo a jak dopadl jejich projekt?
Ahoj kluci, začneme úplně předvídatelnou otázkou: Proč jste se rozhodli zúčastnit #AimtecHackathonu 2024?
Martin: Domluvili jsme se s partou kamarádů, že půjdeme už podruhé na #Aimtechackathon, a znovu spolu. Loňský rok se nám to moc líbilo a troufnu si říct, že nám to i docela šlo. Na akci, jako je tato, oceňuji, že mám celý víkend dedikovaný čas na zajímavý projekt, na který bych si běžně čas nenašel, proto takové příležitosti rád využiju. Mám šanci se tu naučit novým věcem a zároveň se mohu obrátit na mentory, kteří mi s technologiemi pomohou, nemusím nic složitě hledat v dokumentaci.
Matěj: Já doteď na žádném hackathonu nebyl a od Martina jsem dostal nabídku, že se mohu přidat k nim do týmu. Zajímalo mě to, tak jsem si řekl, proč ne?
O čem byl váš projekt a jaký byl jeho hlavní cíl?
Martin: Vybrali jsme si téma generování obrázkových kartiček pro děti s poruchou autismu. Jejich rodičům se s nimi totiž velmi těžko komunikuje a nejvíce jim pomáhají obrázky nebo piktogramy, které sestaví do řady podle jejich denního rozvrhu. Cílem našeho projektu bylo vytvořit mobilní aplikaci a webové rozhraní na plánování denního rozvrhu – to by pomohlo nejen Sárince a její rodině, která zadávala na hackathonu tuto výzvu. Žádné podobné aplikace totiž neexistují a rodiče si rozvrhy musí vyrábět sami za pomoci papíru a laminovačky.
Které technologie jste pro svůj projekt využili?
Matěj: Šli jsme na to s využitím generativní AI pro vytváření obrázků a textů, modelů pro Text-to-Speech (TTS) konverzi, pro překlad z českého do anglického jazyka a obráceně a modelů Image-to-Text za použití služeb od AWS.
Co vás na #AimtecHackathonu nejvíce nadchlo?
Martin: Nejvíc asi podpora mentorů z AWS. Měli ochotu si k nám sednout a jednotlivé služby s námi rozběhat. A i když nám to nešlo, byli opravdu trpěliví.
Matěj: Souhlasím s Martinem a nesmím opomenout občerstvení. To bylo moc fajn. Organizátoři na nás mysleli ve dne v noci. Ocenili jsme i vstup zdarma na technologickou konferenci TechTalks, kde nám prezentující nadšeně představili spousty zajímavých projektů. Mohli jsme na chvíli vypnout od těch našich a i lehce zrelaxovat.
Jaké jsou vaše plány ohledně vývoje projektu po skončení #AimtecHackathonu?
Martin: Jsme trochu omezeni finančními zdroji, protože jsme využili hodně technologií od AWS, které by v případě fungování aplikace bylo potřeba zaplatit. Zároveň jsme ale odhodláni aplikaci dotáhnout do produkční podoby, protože nás to všechny moc bavilo a dávalo nám to smysl. Pomohli bychom tím mnoha rodinám s dětmi s autismem. To je naše největší motivace.
A otázka na konec: Co bys poradil ostatním, kteří zvažují účast na #AimtecHackathonu?
Matěj: Nemáte se čeho bát. Čeká vás příjemná atmosféra a spousta lidí, kteří tu jsou proto, aby vám pomohli. Chybami se člověk učí a když nic nezkusíte, tak se taky nic nenaučíte a nic nezažijete. A jedna praktická: pořádně se předtím vyspěte, vezměte si s sebou ručník a spacák velikosti odpovídající dospělé osobě. Všechno ostatní je na místě dokonale připraveno.
Tak vám kluci moc děkuji a doufám, že se zase za rok uvidíme „na místě činu“.
Na fotografii zleva: Matěj (první rok si vyzkoušel hackathon), Terka (postarala se o hladký průběh přednášek TechTalks), Roman (porotce a podporovatel akce z Aimtecu), Klárka (pokládala všetečné otázky výše), Martin (ten, který si na hackathon vzal dětský spacák a byla mu celou noc zima).
Lákalo by tě připojit se příště na hackathon nebo rovnou k našemu týmu? Sleduj stránky hackathonu a podívej se na naše otevřené pozice.
Jestli tě zajímá, jak si v Aimtecu žijeme, rozhodně se mrkni na náš Instagram!