MENU
Home Blog #AimtecHackathon 2023: Programátoři pomáhali lidem s...

#AimtecHackathon 2023: Programátoři pomáhali lidem s handicapem. Za 40 hodin vznikly unikátní projekty s přesahem

Přes 70 hackerů, 12 týmů a přesně 40 hodin programování. To vše s jediným cílem – pomoci lidem s handicapem, kteří na akci přinesli celý seznam problémů, jakým musí denně čelit. To byl v kostce letošní #AimtecHackathon 2023 s podtitulem „Když kód pomáhá“, který se konal ve dnech 3.–5. března v plzeňské Moving Station. Jaké projekty se za tak krátký čas zrodily? A splnily zadání?

Na hackery čekal nespočet technologií od zpracování řeči a neuro čelenek přes 3D tisk a virtuální či rozšířenou realitu až po chytré hardwarové stavebnice. K ruce měli 25 mentorů, kteří je okamžitě naučili pracovat s jakoukoli technologií. Každý tým si vybral jednu z výzev odpovídající na konkrétní problém handicapovaného člověka. Jedním ze zadavatelů byla například Hanka, která vytvořila pro svou sestru po mozkové obrně systém tlačítek – díky nim se může dorozumět s ostatními nebo se může sama zabavit. Hanka studuje psychologii a svůj projekt přinesla na #AimtecHackathon, aby jí IT nadšenci pomohli a společně posunuli řešení zase o kus dál.

Vítězství si odneslo úspěšné zpomalení řeči z televize

Porota složená ze zástupců organizátorské společnosti Aimtec, technologických mentorů a zadavatelů nakonec jako vítěze zvolila tým Přeživší pokoutníci. Tým, který získal také cenu publika, hledal řešení na problém zadavatele Zdeňka. Ten po těžké autonehodě mimo jiné nestíhá vnímat řeč z televize. Týmu se podařilo splnit kompletní zadání – vytvořit srozumitelný a pomalý zvuk a s ním zpomalit i obraz, aby divák o nic nepřišel. Druhé místo obsadil tým ByteMe s cílem usnadnit život nevidomým se zadáním od kamaráda Lukáše. Zvolili cestu aplikace, která dokáže pomocí NFC čipů rychle identifikovat jednotlivé objekty, například jídlo ve spíži. Na třetí příčce se umístil tým Grind Machine, který se zaměřil na pomoc osobám s poraněním míchy a hlasového aparátu. Pomocí neuronových sítí naučil nový systém rozpoznávat výrazy obličeje a ovládat tak počítač a další chytrá zařízení. Speciální cenu za nejlepší využití AWS si odnesl tým Utopenci, který řešil zpomalení čteného textu.

#AimtecHackathon obohatily i přednášky pro veřejnost a dětský program

Hackerský víkendový maraton již tradičně doplnila série technologických přednášek TechTalks s řečníky, kteří víc než kdo jiný vědí, jak moc může kód pomáhat. Ondřej Vyhnal z Otto Bock ČR představil nejmodernější chytré protézy rukou a paží, Petr Raška z IKEM navázal ukázkou zapojení technologií jako 3D tisk či rozšířená realita v nemocniční praxi. Petr Uličný z BENETRONIC představil český vynález MouthMouse a platformu ChytréPomůcky.cz, které jsou skvělou ukázkou toho, čeho je možné docílit i s omezenými zdroji. Letošní TechTalks zakončil Josef Navrátil z DronySIT s příklady, jak drony zachraňují životy těch, kdo prozkoumávají nebezpečné lokace nebo zasahují u požárů.

V neděli ovládl Moving Station dětský program YoungHackers, který představil ve spolupráci se vzdělávacími a zájmovými organizacemi nejen technologické hračky, ale i možnosti vzdělávání v kraji.

O akci #AimtecHackathon:

#AimtecHackathon pořádá společnost Aimtec. Podporuje tak technické vzdělávání a povědomí o IT u širší veřejnosti. V letošním roce se konal již sedmý ročník této akce, která se mimo programátorský maraton HackIT skládá také ze série technologických přednášek TechTalks a dětského programu YoungHackers. Podrobnosti o projektu najdete na www.aimtechackathon.cz.

Partneři #AimtecHackathon 2023: Když kód pomáhá

Moving Station, Plzeň

HackIT– programátorský maraton. PartneřiAmazon Web ServicesDratek.czFakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU)HappeneeHARDWARIOiNFINITE ProductionKATingKonto BariéryLuxonisRVtech.czSpráva informačních technologií města PlzněSpeechTech.

TechTalks – přednášky pro veřejnost. PartneřiBENETRONICDronySITIKEMOtto Bock ČR.

YoungHackers – hravé odpoledne pro děti. PartneřiABCBotFactoryCampo ArduinoGymnázium a SOŠ RokycanynviasStředisko volného času RadovánekVOŠ SPŠE Plzeň.

Celá akce se uskutečnila za úžasné podpory týmu Moving Station a skvělého cateringu Roberta Šlajse.

Těšíme se na další projekty opět za rok!

loading

Kontakt

AIMTEC a.s.
U Prazdroje 2807/8, 301 00 Plzeň
Česká republika

Tel.: +420 377 225 215
E-mail: lide@aimtecglobal.com

Aimtec
© Aimtec All rights reserved.